DOM – czego się obawiamy?

Kiedy podjęliśmy już decyzje o zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym, stajemy przed dylematem, dom czy mieszkanie?

Kiedy podjęliśmy już decyzje o zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym, stajemy przed dylematem, dom czy mieszkanie? Zwolennicy opcji mieszkania tłumaczą swój wybór najczęściej trzema argumentami: przekonaniem, że mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu, brakiem czasu i wysokimi kosztami utrzymania ogrodu oraz koniecznością dojazdów.

Proponujemy także podobny wpis pt. dom czy mieszkanie poruszający problem z podjęciem decyzji o wyborze domu / mieszkania.

MIESZKANIE JEST TAŃSZE W UTRZYMANIU: NIEPRAWDA!

Przez pierwsze 5 lat właściciel mieszkania wyda na remonty średnio ok. 12 tys. zł! Właściciel nowego domu w tym samym czasie nie ponosi praktycznie żadnych kosztów.

Zakup nowego mieszkanie oznacza konieczność przyłączenia się do wspólnoty mieszkaniowej oraz płacenia czynszu. Oprócz opłat związanych z własnym lokalem, właściciele mieszkań muszą ponosić wspólne koszty utrzymania nieruchomości to jest koszty bieżącej konserwacji, napraw, utrzymania czystości, zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych, windy, wynagrodzenia zarządcy itd. Nawet w przypadku nowych budynków właściciele mieszkań obligatoryjnie płacą comiesięczną składkę na remont w kwocie około 60 proc. czynszu. Średnio wychodzi to ok. 200 zł. W skali 5 lat jest to koszt 12 tys. złotych!

Właściciel domu ponosi natomiast tylko rzeczywiste i własne koszty utrzymania oraz remontów. W przypadku nowych domów koszty remontów pojawić się mogą dopiero po kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach. Dodatkowo na wypadek nieprzewidzianych napraw mamy jeszcze kilkuletnie gwarancje dewelopera, wykonawców oraz producentów materiałów budowlanych.

WŁAŚCICIELE DOMÓW PONOSZĄ WYSOKIE KOSZTY NAWADNIANIA POSESJI A PRACA W OGRODZIE ZAJMUJE DUŻO CZASU: NIEPRAWDA!

Właściciel domu może mieć wodę za darmo lub nie musi w ogóle niczego podlewać. Jeżeli ogrodnictwo jest naszą pasją możemy na swojej posesji zaplanować trawniki, rabaty i posadzić ulubione rośliny. Ale jeżeli nie lubimy lub po prostu nie mamy czasu na uprawianie ogrodu można zaplanować przestrzeń w taki sposób, aby nie wymagała podlewania oraz pielęgnacji. Teren posesji możemy wysypać kamieniami, ułożyć ścieżki i podjazdy oraz posadzić rośliny nie wymagające częstego nawadniania.

Ale jeżeli lubimy zieleń i mamy czas oraz ochotę na uprawianie ogrodu, jest kilka sposobów na zminimalizowanie kosztów i nakładu pracy. Aby mieć darmową wodę do podlewania wystarczy podłączyć do rynien zbiorniki na deszczówkę. W czasie wysokich upałów i braku opadów koszt podlewania wodą z wodociągów może wynieść maksymalnie 100 zł miesięcznie na każde 1000 m² ogrodu. Jest to niewielka cena jaką płacimy za nasze hobby. Każdy ogród można też zaopatrzyć w bezobsługową instalację automatycznego nawadniania, dzięki której nie tylko nie będziemy musieli tracić czasu na podlewanie ale też obniżymy koszty zużycia wody nawet o 50 procent.

MIESZKANIE W DOMU WIĄŻE SIĘ Z KONIECZNOŚCIĄ DOJAZDÓW: RZECZYWIŚCIE!

Ceną za mieszkanie we własnym domu jest konieczność dojazdów i dowożenia dzieci. Jest to jednak cena jaką płacimy za posiadanie własnego kawałka ziemi. To cena za spokój, ciszę, świeże powietrze, mieszkanie wśród przyrody, posiadanie własnego miejsca do relaksu, zabaw i rekreacji. Czas jaki poświęcamy dowożąc dzieci, to czas spędzony z rodziną. Nasza chwila na rozmowę, których dzisiaj mamy tak mało w coraz to szybszym pędzie codziennego życia.

© 2017 FirmaFajkis.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt W3layouts