Kupić czy wynająć…?

Większości młodych rodzin nie stać na kupno nieruchomości za gotówkę. I wtedy pojawia się dylemat… czy korzystniej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny czy może coś wynająć ?

Inwestuj w przyszłość

Największą wadą najmu jest to, że wynajmowana nieruchomość, nigdy nie stanie się naszą własnością a zainwestowane w koszt najmu pieniądze bezpowrotnie przepadną. Inaczej jest z kredytem hipotecznym. Kredytobiorca od razu staje się właścicielem nieruchomości i spłacając raty kredytu, inwestuje w swój własny kapitał. Po spłaceniu kredytu własność możemy sprzedać i odzyskać zainwestowane pieniądze. Nieruchomość, której wartość stale rośnie, możemy pozostawić swoim bliskim lub może ona stanowić źródło naszego dochodu. W praktyce kredyt jest zatem inwestycją.

Liczby nie kłamią

Błędnym jest przekonanie, że kredyt jest droższy od najmu. W rzeczywistości rata kredytu hipotecznego wynosi praktycznie tyle samo, albo nawet o kilkaset złoty mniej w porównaniu w koszami najmu. Załóżmy, że potencjalny kredytobiorca zainteresowany jest kupnem nowego domu w cenie 320 tys. zł. Przy założeniu, że kredyt zaciągnięty zostanie na okres 30 lat, spłacany będzie w równych ratach i kredytobiorca posiada 20-procentowy wkład własny, miesięczna rata wyniesie około 1.200 zł. W przypadku zaciągnięcia kredytu na pełną kwotę 320 tys. zł, miesięczna rata wzrośnie do około 1.500 zł. W obu przypadkach rata kredytu będzie niższa od kosztów najmu.

Taniej już nie będzie

Obecnie mamy historycznie najniższy poziom stóp procentowych i co za tym idzie najniższe raty kredytów hipotecznych. Jeżeli więc ktoś planuje lub rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to z punktu widzenia ekonomii nie ma i prawdopodobnie już nie będzie lepszego momentu na pożyczenie pieniędzy od banku.

Nie spłacaj cudzych kredytów

Paradoksalnie większość najemców chcąc uciec przed kredytem hipotecznym… tak naprawdę spłaca cudzy kredyt. Ponieważ raty kredytów są niższe od cen wynajmu, większość wynajmowanych nieruchomości kupowanych jest za pieniądze z banku. Wynajmujący ustala cenę w kwocie, która pokryje ratę kredytu hipotecznego, koszty utrzymania nieruchomości oraz dodatkowo wygeneruje zysk. W ten sposób za właściciela nieruchomości, jego kredyt spłaca najemca.

Finanse bardzo osobiste

Kupno własnego domu jest zazwyczaj inwestycją życia, a nieruchomość stanowi najważniejszy składnik naszego majątku. Posiadanie wymarzonego miejsca na ziemi to również naturalna potrzeba każdego człowieka. Kredyt hipoteczny jest zatem ceną jaką płacimy za komfort posiadania własnego domu. Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniamy sobie i swojej rodzinie są tak naprawdę bezcenne.

© 2017 FirmaFajkis.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt W3layouts