Porady związane z budową domu

Kilka ważnych kwestii na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu.

 1. Wybór działki. Przed zakupem warto sprawdzić księgę wieczystą. Szczególnie punkty o zajęciach i obciążeniach.
 2. Jeżeli mamy działkę należy sprawdzić jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego. To od niego zależy, które budynki mogą powstać na danym terenie.
 3. Przed rozpoczęciem prac musimy kupić gotowy projekt lub zlecić jego wykonanie. Jest to podstawa przed dalszymi czynnościami.
 4. Od czerwca 2015r zmieniły się zapisy prawa budowlanego. Od tego czasu do budowy domu jednorodzinnego nie potrzebójemy już pozwolenia na budowę, wystarczy nam zgłoszenie zamiaru budowy.
 5. Warto zrobić sobie kosztorys. Kosztorysy dołączone do projektów budowlanych często bywają niedoszacowane. Dlatego warto mieć własne wyliczenia, które realnie pokażą ile potrzebójemy pieniędzy aby dany budynek wybudować.
 6. Dokumentacja projektowa. Do wniosku zgłoszenia zamiaru budowy z projektem, należy dołączyć:
  • kopię aktualnej mapy geodezyjnej
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • projekt budowlany
  • opis sposobu wykonywania robót budowlanych
  • uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego
 7. Czas oczekiwania na zgodę i pozwolenie. W przypadku zgłoszenia wystarczy, że inwestor zaczeka 30 dni od daty przedłożenia dokumentów. Jeżeli w tym czasie nie otrzymał odpowiedzi to znaczy, że otrzymał milczącą zgodę na budowę i może rozpocząć prace. W przypadku pozwolenia na budowę inwestor musi odczekać do 65 dni.
 8. Jak chcemy wybudować nasz dom? Można to zrobić systemem gospodarczym lub systemem zleconym. W systemie gospodarczym to inwestor wykonuje proste czynności budowlane, kupuje materiały i wynajmuje wyspecjalizowanych fachowców. Niewątpliwie jego praca może przynieść spore oszczędności. Wiąże się to jednak z dużym nakładem własnej pracy i czasu. Dlatego część inwestorów woli wybrać system zlecony. W tym przypadku wystarczy podpisać odpowiednią umowę z firmą, która będzie wykonawcą naszego domu. Jedynie co będzie należało do inwestora, to terminowe wpłacanie transz za dany etap.
 9. Potrzebny będzie jeszcze kierownik budowy. Jest to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jego zadaniem jest pilnowanie aby wszystkie prace były wykonane zgodnie z projektem. Czuwa on nad budową od wykonania fundamentu aż po odbiór budynku.
 10. Dla naszego dobra należy pamiętać o podpisywaniu umów. W systemie gospodarczym z każdą ekipą, która będzie wykonywać dla nas prace, w systemie zleconym z firmą, która będzie głównym wykonawcą.

© 2017 FirmaFajkis.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt W3layouts