Porady związane z budową domu
Kilka ważnych kwestii na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu.
- Wybór działki. Przed zakupem warto sprawdzić księgę wieczystą. Szczególnie punkty o zajęciach i obciążeniach.
- Jeżeli mamy działkę należy sprawdzić jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego.
To od niego zależy, które budynki mogą powstać na danym terenie.
- Przed rozpoczęciem prac musimy kupić gotowy projekt lub zlecić jego wykonanie.
Jest to podstawa przed dalszymi czynnościami.
- Od czerwca 2015r zmieniły się zapisy prawa budowlanego. Od tego czasu do budowy domu jednorodzinnego nie potrzebójemy już pozwolenia na budowę, wystarczy nam zgłoszenie zamiaru budowy.
- Warto zrobić sobie kosztorys. Kosztorysy dołączone do projektów budowlanych często bywają niedoszacowane. Dlatego warto mieć własne wyliczenia, które realnie pokażą ile potrzebójemy pieniędzy aby dany budynek wybudować.
- Dokumentacja projektowa. Do wniosku zgłoszenia zamiaru budowy z projektem, należy dołączyć:
- kopię aktualnej mapy geodezyjnej
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- projekt budowlany
- opis sposobu wykonywania robót budowlanych
- uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego
- Czas oczekiwania na zgodę i pozwolenie. W przypadku zgłoszenia wystarczy, że inwestor zaczeka 30 dni od daty przedłożenia dokumentów. Jeżeli w tym czasie nie otrzymał odpowiedzi to znaczy, że otrzymał milczącą zgodę na budowę i może rozpocząć prace. W przypadku pozwolenia na budowę inwestor musi odczekać do 65 dni.
- Jak chcemy wybudować nasz dom?
Można to zrobić systemem gospodarczym lub systemem zleconym. W systemie gospodarczym to inwestor wykonuje proste czynności budowlane, kupuje materiały i wynajmuje wyspecjalizowanych fachowców. Niewątpliwie jego praca może przynieść spore oszczędności. Wiąże się to jednak z dużym nakładem własnej pracy i czasu. Dlatego część inwestorów woli wybrać system zlecony. W tym przypadku wystarczy podpisać odpowiednią umowę z firmą, która będzie wykonawcą naszego domu. Jedynie co będzie należało do inwestora, to terminowe wpłacanie transz za dany etap.
- Potrzebny będzie jeszcze kierownik budowy. Jest to osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jego zadaniem jest pilnowanie aby wszystkie prace były wykonane zgodnie z projektem. Czuwa on nad budową od wykonania fundamentu aż po odbiór budynku.
- Dla naszego dobra należy pamiętać o podpisywaniu umów. W systemie gospodarczym z każdą ekipą, która będzie wykonywać dla nas prace, w systemie zleconym z firmą, która będzie głównym wykonawcą.